LC1D25BD View larger
LC1D25BD
Square D (Schneider Electric)
Square D (Schneider Electric)
New Factory Sealed - Original product -12 Months Warranty
LC1D25BD - TeSys D IEC contactor, 25 A, 3 P, 15 HP at 480 VAC, nonreversing, 24 VDC coil
More details
IN STOCK
Usually dispatched 1-2 days
More info
Main
range
TeSys
product name
TeSys D
product or component type
Contactor
device short name
LC1D
contactor application
Motor control
Resistive load
utilisation category
AC-4
AC-3
AC-1
poles description
3P
power pole contact composition
3 NO
[Ue] rated operational voltage
Power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz
Power circuit: <= 300 V DC
[Ie] rated operational current
25 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit
40 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit
motor power kW
5.5 kW at 220...230 V AC 50/60 Hz (AC-3)
11 kW at 380...400 V AC 50/60 Hz (AC-3)
11 kW at 415...440 V AC 50/60 Hz (AC-3)
15 kW at 500 V AC 50/60 Hz (AC-3)
15 kW at 660...690 V AC 50/60 Hz (AC-3)
5.5 kW at 400 V AC 50/60 Hz (AC-4)
motor power HP (UL / CSA)
3 hp at 230/240 V AC 50/60 Hz for 1 phase motors
2 hp at 115 V AC 50/60 Hz for 1 phase motors
7.5 hp at 230/240 V AC 50/60 Hz for 3 phases motors
15 hp at 460/480 V AC 50/60 Hz for 3 phases motors
20 hp at 575/600 V AC 50/60 Hz for 3 phases motors
7.5 hp at 200/208 V AC 50/60 Hz for 3 phases motors
control circuit type
DC standard
[Uc] control circuit voltage
24 V DC
auxiliary contact composition
1 NO + 1 NC
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 kV conforming to IEC 60947
overvoltage category
III
[Ith] conventional free air thermal current
10 A (at 60 °C) for signalling circuit
40 A (at 60 °C) for power circuit
Irms rated making capacity
140 A AC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1
250 A DC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1
450 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947
rated breaking capacity
[Icw] rated short-time withstand current
240 A 40 °C - 10 s for power circuit
380 A 40 °C - 1 s for power circuit
50 A 40 °C - 10 min for power circuit
120 A 40 °C - 1 min for power circuit
100 A - 1 s for signalling circuit
120 A - 500 ms for signalling circuit
140 A - 100 ms for signalling circuit
associated fuse rating
10 A gG for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1
63 A gG at <= 690 V coordination type 1 for power circuit
40 A gG at <= 690 V coordination type 2 for power circuit
average impedance
2 mOhm - Ith 40 A 50 Hz for power circuit
[Ui] rated insulation voltage
Power circuit: 690 V conforming to IEC 60947-4-1
Power circuit: 600 V CSA certified
Power circuit: 600 V UL certified
Signalling circuit: 690 V conforming to IEC 60947-1
Signalling circuit: 600 V CSA certified
Signalling circuit: 600 V UL certified
electrical durability
1.65 Mcycles 25 A AC-3 at Ue <= 440 V
1.4 Mcycles 40 A AC-1 at Ue <= 440 V
power dissipation per pole
3.2 W AC-1
1.25 W AC-3
safety cover
With
mounting support
Plate
Rail
standards
CSA C22.2 No 14
EN 60947-4-1
EN 60947-5-1
IEC 60947-4-1
IEC 60947-5-1
UL 508
product certifications
LROS (Lloyds register of shipping)
BV
GL
CCC
RINA
GOST
CSA
DNV
UL
connections - terminals
Control circuit: screw clamp terminals 1 cable(s) 1…4 mm²flexible without cable end
Control circuit: screw clamp terminals 2 cable(s) 1…4 mm²flexible without cable end
Control circuit: screw clamp terminals 1 cable(s) 1…4 mm²flexible with cable end
Control circuit: screw clamp terminals 2 cable(s) 1…2.5 mm²flexible with cable end
Control circuit: screw clamp terminals 1 cable(s) 1…4 mm²solid without cable end
Control circuit: screw clamp terminals 2 cable(s) 1…4 mm²solid without cable end
Power circuit: screw clamp terminals 1 cable(s) 2.5…10 mm²flexible without cable end
Power circuit: screw clamp terminals 2 cable(s) 2.5…10 mm²flexible without cable end
Power circuit: screw clamp terminals 1 cable(s) 1…10 mm²flexible with cable end
Power circuit: screw clamp terminals 2 cable(s) 1.5…6 mm²flexible with cable end
Power circuit: screw clamp terminals 1 cable(s) 1.5…10 mm²solid without cable end
Power circuit: screw clamp terminals 2 cable(s) 2.5…10 mm²solid without cable end
tightening torque
Control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm
Control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2
Power circuit: 2.5 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm
Power circuit: 2.5 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2
operating time
53.55...72.45 ms closing
16...24 ms opening
safety reliability level
B10d = 1369863 cycles contactor with nominal load conforming to EN/ISO 13849-1
B10d = 20000000 cycles contactor with mechanical load conforming to EN/ISO 13849-1
mechanical durability
30 Mcycles
maximum operating rate
3600 cyc/h 60 °C
Complementary
coil technology
Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor
control circuit voltage limits
Drop-out: 0.1...0.25 Uc DC (at 60 °C)
Operational: 0.7...1.25 Uc DC (at 60 °C)
time constant
28 ms
inrush power in W
5.4 W (at 20 °C)
hold-in power consumption in W
5.4 W at 20 °C
auxiliary contacts type
type mechanically linked 1 NO + 1 NC conforming to IEC 60947-5-1
type mirror contact 1 NC conforming to IEC 60947-4-1
signalling circuit frequency
25...400 Hz
minimum switching current
5 mA for signalling circuit
minimum switching voltage
17 V for signalling circuit
non-overlap time
1.5 ms on de-energisation between NC and NO contact
1.5 ms on energisation between NC and NO contact
insulation resistance
> 10 MOhm for signalling circuit